Τσιτσιπάς: Πετά με εκνευρισμό το μπαλάκι προς τον πατέρα του και αποδοκιμάζεται

Δημοσιεύτηκε

στις

Διαφήμιση
Διαφήμιση

Για τον Στέφανο Τσιτσιπά τίποτα δεν πήγε καλά στπο 3ο σετ στον αγώνα με τον Ρούμπλεφ, που έδινε θέση στα ημιτελικά του ATP Finals.

O Ρούμπλεφ είχε επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, ανακτώντας την ηρεμία του, σε αντίθεση με τον Τσιτσιπά που όσο περνούσε η ώρα έχανε την ψυχραιμία του.

Χαρακτηριστική η στιγμή στο 3ο game του 3ου σετ, όπου τελικά ο Τσιτσιπάς δέχθηκε break.

Mε τις μπάλες στα χέρια του και με το σκορ στο 0-30, ο Τσιτσιπάς πέταξε με δύναμη το μπαλάκι προς την πλευρά που βρισκόταν η ομάδα του και ο πατέρας του Απόστολος, με το κοινό να αποδοκιμάζει την κίνησή του.

Λίγο μετά το σκηνικό έντασης συνεχίστηκε. Ο Απόστολος Τσιτσιπάς σε έντονο ύφος μετέφερε στον Στέφανο Τσιτσιπά οδηγίες από τη θέση όπου καθόταν και ήταν εμφανώς απογοητευμένος με το γεγονός πως ο γιος του δεν μπορούσε να βγάλει στην πίστα τα όσα του έλεγε πως έπρεπε να κάνει για να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του ματς.

Το χρηματικό έπαθλο που πήρε ο Τσιτσιπάς
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπορεί να μην πέρασε στα ημιτελικά του ATP Finals, αλλά έβαλε στον λογαριασμό του σχεδόν 700.000 ευρώ. Σύμφωνα με τα όσα είχε ανακοινώσει η ATP για τα χρηματικά έπαθλα που θα μοίραζε στους συμμετέχοντες στο τουρνουά, ο Τσιτσιπάς πήρε 318.099 ευρώ για τα τρία ματς που έδωσε στη φάση των ομίλων, ενώ για τη μία νίκη του πήρε άλλα 381.023 ευρώ.

Πηγή: protothema