Ράλλυ Κρήτης: Τα απρόοπτα με το τροχαίο και τα… βαπτίσια!

στις

Διαφήμιση
Διαφήμιση

Με οργανωτική και αγωνιστική επιτυχία ολοκληρώθηκε το «44ο Η &Κ ΑΕΒΕ Ράλλυ Κρήτης», με το οποίο έπεσε η αυλαία του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Ασφάλτου.

Νικητές του 44ου “Ράλλυ Κρήτης”, αναδείχθηκαν οι Ρεθυμνιώτες Λευτέρης Αλυγιζάκης – Μιχάλης Χατζηδάκης με Skoda Fabia R5 , που επικράτησαν για δεύτερη φορά έπειτα απο το 2016 στον αγώνα!

Μπορεί να είναι εικόνα 2 άτομα και κείμενο

Από την μεριά τους, για μία ακόμη χρονιά οι Γιώργος Αναπολιωτάκης – Θανάσης Τσιούκας (ΑΟΚ Κρήτης) με Ford Fiesta R5 και χρόνο 37:33:02 στέφθηκαν πρωταθλητές Ελλάδας, τερματίζοντας στην 3η θέση της γενικής κατάταξης του Ράλλυ Κρήτης.

Στην 2η θέση της γενικής κατάταξης τερμάτισαν οι Γιώργος Περουλάκης, Λευτέρης Σαρρής (ΑΛΑ Χανίων) με Mitsubishi Lancer και χρόνο 37:11:20.

Πρωταθλητές στη δικίνητη κατηγορία της F2 για τέταρτη διαδοχική χρονιά αναδείχθηκαν οι Δημήτρης Κτιστάκης – Μάνος Κτιστάκης, οι οποίοι με το Peugeot 306 και χρόνο 37:50:60 τους κατέκτησαν και το έπαθλο της κλάσης C3 όπου συμμετείχαν!

Το τροχαίο

Ωστόσο από τη διοργάνωση δεν έλειψαν και τα απρόοπτα. Όπως κατέγραψε και ο φακός του Δια-SOS-τε τη Μεσαρά, στη διασταύρωση του Αγίου Θωμά στο Ηράκλειο  (παλιός δρόμος), ένα από τα διαγωνιζόμενα αυτοκίνητα ξέφυγε από την πορεία του και κατέληξε εκτός δρόμου και εκτός αγώνα.

Δείτε το σχετικό βίντεο:

Και η βάπτιση!

Είχαν προγραμματίσει εδώ και πολύ καιρό τη βάφτιση της κόρης τους στον Ιερό Ναό της Παναγίας Αλμυρής στη Μεσαρά, όμως δεν είχαν προβλέψει ότι από εκεί θα περνούσε το Ράλλυ Κρήτης, το περασμένο Σάββατο 21 Οκτωβρίου!

Η πρόσβαση είχε απαγορευτεί τις ώρες διεξαγωγής του αγώνα, όμως, για καλή τους τύχη, ο υπεύθυνος ασφαλείας κ. Γιώργος Σφακιανάκης τους έβγαλε από τη δύσκολη θέση, η διοργάνωση για λίγη ώρα διέκοψε και με αστυνομική συνοδεία, το κομβόι για το μυστήριο μετέβη στον Ιερό Ναό και από εκεί και πάλι πίσω, χωρίς να υπάρξει το παραμικρό πρόβλημα!