ΛΑΣΙΘΙ
Με αυτόν τον επίγειο παράδεισο αδελφοποιείται δήμος της Κρήτης!
Με τον τρόπο αυτό πραγματοποιείται η αμοιβαία επιθυμία των δυο Δήμων για συνεργασία σε πολιτιστικό, τουριστικό, εκπαιδευτικό, οικονομικό και εμπορικό επίπεδο και για προαγωγή των παγκόσμιων αξιών της ελευθερίας, της δημοκρατίας και της ισότητας.
Τη Δευτέρα 19 Σεπτεμβρίου 2022 και ώρα 18:00 θα πραγματοποιηθεί στη Σητεία η αδελφοποίηση του Δήμου Σητείας με το Δήμο Montego Bay της Jamaica, σε μια τελετή στην κεντρική πλατεία, όπου θα υπογραφεί και επίσημα το σχετικό Σύμφωνο φιλίας και συνεργασίας μεταξύ των δύο Δήμων.
Στην αντιπροσωπεία του Δήμου Montego Bay συμμετέχουν ο Δήμαρχος της πόλης, ο Πρόξενος της Τζαμάϊκα, ο Πρέσβης- Αν. Αρχηγός Αποστολής στα Ηνωμένα Έθνη και υπηρεσιακοί παράγοντες.
Η αδελφοποίηση των δυο Δήμων εγκρίθηκε με απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου Σητείας και της Ειδικής Επιτροπής του Υπ. Εσωτερικών, ενώ η τελετή τελεί υπό την αιγίδα της Γενικής Γραμματείας Απόδημου Ελληνισμού & Δημόσιας Διπλωματίας του Υπουργείου Εξωτερικών.
![](https://www.daynight.gr/wp-content/uploads/2021/02/logo.png)
-
Ρέθυμνο3 ημέρες πριν
Νεκρός ηλικιωμένος τουρίστας σε παραλία του Ρεθύμνου
-
XANIA2 ημέρες πριν
Ανεξέλεγκτη η φωτιά στα Χανιά: Εκκενώνονται άλλα 2 χωριά
-
XANIA3 ημέρες πριν
Κρήτη: Χειροπέδες σε ιδιοκτήτη σκύλου – Τον είχε πεταμένο σε άθλιες συνθήκες
-
Ρέθυμνο3 ημέρες πριν
Μεγάλη αστυνομική επιχείρηση στον Μυλοπόταμο – Ψάχνουν τους δράστες ξυλοδαρμού του Ελληνοκαναδού