ΚΟΙΝΩΝΙΑ
Σάλος με το «παιδάκι-Φρανκενστάιν» που… έκανε παρέλαση με την ελληνική σημαία
Σάλος έχει προκληθεί με τη βουλευτή της Λεωκωσίας, Χριστιάνα Ερωτοκρίτου η οποία ευχήθηκε για την 28η Οκτωβρίου με φωτογραφία τεχνητής νοημοσύνης – Είχε κάνει την ελληνική σημαία με τρεις ρίγες
Θύελλα αντιδράσεων έχει δημιουργηθεί από την ανάρτηση της Χριστιάνας Ερωτοκρίτου, Αναπληρώτριας Προέδρου του Δημοκρατικού Κόμματος και Προέδρου της Κοινοβουλευτικής Επιτροπής Προϋπολογισμού και Οικονομικών με την ανάρτηση που έκανε για την 28η Οκτωβρίου.
Η βουλευτής θέλησε να ευχηθεί για την Εθνική Επέτειο του ΟΧΙ, ανεβάζοντας φωτογραφία στο Twitter… τεχνητής νοημοσύνης. Το παιδάκι δεν είναι πραγματικό αλλά δημιούργημα AI και ακόμα πιο σοκαριστικό είναι ότι η ελληνική σημαία έχει σχεδιαστεί με τρεις ρίγες.
Στην ανάρτησή της η κ. Ερωτοκρίτου έγραψε: «Αθάνατο Ελληνικό πνεύμα! Χρόνια πολλά Ελλάδα! Χρόνια πολλά στον απανταχού Ελληνισμό».
Ωστόσο δεν περίμενε ότι η φωτογραφία της θα ξεσήκωνε όπως ήταν φυσικό αντιδράσεις, αφού δεν πρόσεξε καν ότι δεν πρόκειται για αληθινή φωτογραφία αλλά προϊόν τεχνολογίας με ψευδή στοιχεία που προσβάλλουν την Εθνική Ημέρα.
Τα σχόλια κάτω από την ανάρτηση στο «X» είχαν επικεντρωθεί στο πρόσωπο του παιδιού.
![](https://www.daynight.gr/wp-content/uploads/2021/02/logo.png)
-
Ρέθυμνο3 ημέρες πριν
Νεκρός ηλικιωμένος τουρίστας σε παραλία του Ρεθύμνου
-
XANIA2 ημέρες πριν
Ανεξέλεγκτη η φωτιά στα Χανιά: Εκκενώνονται άλλα 2 χωριά
-
XANIA3 ημέρες πριν
Κρήτη: Χειροπέδες σε ιδιοκτήτη σκύλου – Τον είχε πεταμένο σε άθλιες συνθήκες
-
Ρέθυμνο3 ημέρες πριν
Μεγάλη αστυνομική επιχείρηση στον Μυλοπόταμο – Ψάχνουν τους δράστες ξυλοδαρμού του Ελληνοκαναδού