στις

Τσιτσιπάς
Διαφήμιση
Διαφήμιση

Παρά την εξαιρετική του εμφάνιση στο πρώτο σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς, που τραυματίστηκε στο τέλος του δεύτερου, δεν κατάφερε να προκριθεί στην προημιτελική φάση των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Το ματς:

Ο 22χρονος ξεκίνησε με… «φόρα» τον αγώνα κόντρα στον Ουμπέρ. Αφότου διατήρησε το δικό του σέρβις κατάφερε να κάνει «μπρέικ» στο δεύτερο σέρβις γκέιμ του Γάλλου. Με αυτόν τον τρόπο προηγήθηκε με 3-1. Στη συνέχεια, έχοντας και το μομέντουμ, «έσπασε» ξανά το σέρβις του αντιπάλου του και διεύρυνε το προβάδισμά του σε 4-1. Στο τέλος απλώς διατήρησε τα «δικά του» του γκέιμ και έκανε με σχετική άνεση το 1-0 στα σετ.

Το δεύτερο σετ ήταν αρκετά διαφορετικό από το πρώτο στην αρχή του. Ο Ουμπέρ βελτιώθηκε πάρα πολύ στον τομέα του σέρβις με αποτέλεσμα να μην μπορεί να δεχθεί «μπρέικ» τόσο εύκολα. Το ίδιο βέβαια ίσχυε και για τον Στέφανο Τσιτσιπά. Ο Γάλλος έφτασε ένα γκέιμ μακριά από την ισοφάριση (5-4) όμως η αντίδραση ήταν άμεση από τον Έλληνα πρωταθλητή που «κρατήθηκε» στο σετ. Το ίδιο έγινε και στο 6-5 όμως και η κατάληξη ήταν παρόμοια με το σετ να οδηγείται στο τάι μπρέικ.

Εκεί η εικόνα ήταν ίδια με ολόκληρο το δεύτερο σετ. Οι δύο αθλητές κρατούσαν το σέρβις τους για αρκετούς πόντους. Στον έβδομο πόντο ο Γάλλος έκανε το μίνι μπρέικ και πήρε τον έλεγχο. Εν τέλει έκανε το 7-4 και ισοφάρισε 1-1 όμως ο Τσιτσιπάς έμεινε στο έδαφος.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έμοιαζε να γύρισε το πόδι του. Όλοι ανησύχησαν για λίγη ώρα αλλά εν τέλει μετά από κάποια λεπτά που έκτασε και δέχτηκε τις πρώτες βοήθειες, συνέχισε τον αγώνα του.

Η εκκίνηση του τρίτου σετ βρήκε τον Τσιτσιπά να πατάει καλά στο κορτ. Κατέκτησε το πρώτο γκέιμ δείχνοντας να έχει ξεπεράσει το πρόβλημά του. Ο Ουμπέρ όμως έκανε το 2-1 με «μπρέικ». Στη συνέχεια ο Γάλλος διατήρησε το σέρβις του και με άλλο ένα «μπρέικ» έκανε το 4-1 βάζοντας τον 22χρονο «στα σχοινιά». Ο Έλληνας πρωταθλητής προσπάθησε να πάρει πίσω ένα από τα «μπρέικ» για να μείνει στο ματς αλλά δεν τα κατάφερε.

Τα σετ: 2-6, 7-6, 6-2.

Πλέον μένει να δούμε αν ο Έλληνας πρωταθλητής θα αγωνιστεί στην αναμέτρηση του μεικτού διπλού με την Μαρία Σάκκαρη κόντρα στην ομάδα του Καναδά. Αν δεν μπορέσει τότε η ελληνική συμμετοχή θα αποσυρθεί.

Πηγή: ertnews.gr