στις

Τσιτσιπάς
Διαφήμιση
Διαφήμιση

Στα προημιτελικά του Australian Open βρίσκεται για τρίτη φορά τα τελευταία τέσσερα χρόνια ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Μετά από ένα ματς θρίλερ, διάρκειας τριών ωρών και 23 λεπτών, ο Έλληνας τενίστας επέστρεψε δύο φορές από εις βάρος του σκορ και νίκησε τον Αμερικανό Τέιλορ Φριτζ με 4-6, 6-4, 4-6, 6-3, 6-4 για να περάσει στην οκτάδα, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ιταλό Γιανίκ Σίνερ.

Ο Αμερικανός είχε ως μεγάλο όπλο του το σερβίς, στο οποίο ο Τσιτσιπάς δεν είχε απαντήσεις, ενώ ο ίδιος δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικός, ιδιαίτερα στο δεύτερο σερβίς. Ο Φριτζ έχασε δύο break point στο 2-2 του πρώτου σετ, αλλά τελικά πέτυχε το break λίγο αργότερα (4-3) και κράτησε εύκολα το προβάδισμα, φτάνοντας στο 6-4.

Ο Έλληνας πρωταθλητής βελτίωσε το σερβίς του στο 2ο σετ και εκμεταλλεύθηκε την ευκαιρία του στο φινάλε, όπου δύο συνεχόμενα αβίαστα λάθη του Αμερικανού έδωσαν την ευκαιρία στον Τσιτσιπά να κάνει το 6-4 και να ισοφαρίσει. Στο τρίτο σετ, όμως, ο Φριτζ ήταν σαφώς ανώτερος, έφτασε συνολικά σε δέκα break points σε τρία διαφορετικά γκέιμ και τελικά «έσπασε» το σερβίς του Στέφανου στο 7ο γκέιμ (4-3). Ο Τσιτσιπάς έσωσε τρία σετ μπολ στο δικό του σερβίς και μείωσε σε 5-4, αλλά ο Φριτζ πήρε πολύ εύκολα το επόμενο γκέιμ και έκλεισε το σετ με 6-4.

Το τέταρτο σετ κρίθηκε στα δύο τελευταία γκέιμ. Οπως και στο δεύτερο, ο Φριτζ έκανε δύο μαζεμένα λάθη σε αποφασιστικό σημείο και έδωσε την ευκαιρία στον Τσιτσιπά να κάνει το break και να προηγηθεί 5-3. Στο σερβίς του, ο Έλληνας τενίστας βρέθηκε να χάνει 15-40, αλλά με τέσσερις διαδοχικούς κερδισμένους πόντους (τρεις winners κι έναν άσο) «έγραψε» το 6-3 και έστειλε την αναμέτρηση σε πέμπτο σετ. Εκεί ο Στέφανος φρόντισε να κρατάει το σερβίς του και περίμενε την ευκαιρία του. Τη βρήκε στο 4-4, όταν και πάλι ο Αμερικανός έκανε καθοριστικά λάθη (μεταξύ των οποίων ένα double fault). Στο δεύτερο break point ο Τσιτσιπάς «έσπασε» το σερβίς του αντιπάλου του και αμέσως μετά έκλεισε το σετ και τον αγώνα.