Μεγάλη νίκη για το Ρέθυμνο απέναντι στον Κολοσσό

Δημοσιεύτηκε

στις

Διαφήμιση
Διαφήμιση

Την πρόκρισή του στην επόμενη φάση των πλέι οφ της Basket League πανηγύρισε το Ρέθυμνο Cretan Kings καθώς νίκησε με 69-55 τον Κολοσσό Ρόδου στο κλειστό «Μ. Μερκούρη», έκανε το 2-1 στη μεταξύ τους σειρά και συνεχίζει στο πρωτάθλημα έχοντας να αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας την ΑΕΚ.

Η κρητική ομάδα ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και παρότι ο Κολοσσός αντέδρασε στην 3η περίοδο ισοφαρίζοντας το σκορ, βρήκε τις λύσεις μέσα από την άμυνά της και μετέτρεψε σε μονόλογο την τελευταία περίοδο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι στο παρκέ και μετά το 4-4 επέβαλαν το παιχνίδι τους και με οδηγούς τους Άρνολντ, Τάλτον και Λέμον βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με 13 πόντους (22-9) στη λήξη της 1ης περιόδου.

Ο Κολοσσός αντέδρασε στη 2η περίοδο μειώνοντας σε 24-18, όμως Άρνολντ και Λέμον ήταν ασταμάτητοι για να βρεθεί ξανά το Ρέθυμνο στο +11 (33-22) στο 16′. Σιγά-σιγά, όμως οι Ροδίτες έκλεισαν την ψαλίδα και στην 3η περίοδο κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα ισοφαρίζοντας σε 43-43 με καλάθι του Ρέντιτς στο 25′. Το παιχνίδι παρέμεινε ισορροπημένο με το σκορ να είναι 47-47 στο 28′:30”.

Με εξαιρετική άμυνα που κράτησε τους φιλοξενούμενους στους 4 πόντους για δεκάμισι λεπτά, το Ρέθυμνο Cretan Kings «κλείδωσε» ουσιαστικά το εισιτήριο πρόκρισης, ενώ με ένα απίστευτο επιθετικό κρεσέντο του Γιαννόπουλου που πέτυχε 8 συνεχόμενους πόντους εκτόξευσε την υπέρ του διαφορά στους 16 πόντους (67-51) 1′:43” για το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 37-32 (ημίχ.), 52-47, 69-55.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ν. Βετούλας): Άρνολντ 14 (1), Φιτζπάτρικ 3 (1), Σάφτενααρ, Τάλτον 10 (2), Λέμον 20, Κόττας, Καμπερίδης, Παναρετάκης 2, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 20 (3).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Α. Λυκογιάννης): Ρέντιτς 10, Σαλούστρος 5 (1), Αχόνεν 10 (2), Βασιλόπουλος 15 (1), Χολ 2, Λιάπης, Γεωργαλής, Ρέλεφορντ 4, Αγγελάκος, Παπαδάκης, Ουάτσον 9.

Πηγή:neakriti