Δημοσιεύτηκε

στις

Διαφήμιση
Διαφήμιση

Από την κόλαση στον παράδεισο και… τούμπαλιν ήταν η διαδρομή που ακολούθησε το Ρέθυμνο Cretan Kings στο καλύτερο ματς της χρονιάς στην Αμαλιάδα. Χρειάστηκαν συνολικά δύο παρατάσεις για να γνωρίσει τελικά την ήττα με 102-97 (76-76 κ.α., 86-86 α’ παρ.), σε ένα παιχνίδι που κρατούσε στα «χέρια» του την 8η νίκη. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Στέφαν Μούντι, ο οποίος με εμφάνιση… αλά Γκάλη (σημείωσε 44 πόντους) προσπάθησε να κερδίσει σχεδόν μόνος του τον Κόροιβο.

Πολλά και διαφορετικά συναισθήματα είχε την ευκαιρία να ζήσει ο τηλεθεατής το απόγευμα του Σαββάτου, παρακολουθώντας ένα παιχνίδι… διαφήμιση του μπάσκετ μεταξύ Κοροίβου και Ρεθύμνου Cretan Kings. Ένα όμως ήταν το κυρίαρχο συναίσθημα. Εκείνο της αγωνίας, που κράτησε περίπου 3 ώρες σε πραγματικό χρόνο και 50 λεπτά σε… μπασκετικό χρόνο. Αναμφίβολα μία παράσταση μοναδική, όπου (δυστυχώς) κάποιος έπρεπε να κερδίσει και κάποιος να χάσει. Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα ήταν η ηττημένη της αλησμόνητης βραδιάς παρόλο που είχε πολλές ευκαιρίες για να κατακτήσει το «δίποντο».

Από το 1ο λεπτό βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ, με τους γηπεδούχους να παγιώνουν μία διαφορά των 6-8 πόντων (17-10, 39-32, 67-60) για 33 λεπτά. Ένα σερί 9-2 από τους Γιαννόπουλο και Μούντι έφερε το ματς στα ίσια (69-69 στο 37’) για να ακολουθήσει μία πραγματική «μάχη». Το 2ο καθοριστικό κλέψιμο του Χριστοδούλου (προηγήθηκε εκείνο για το 69-69) είχε σαν αποτέλεσμα την ανατροπή του 75-72 μέσα σε 14 δευτερόλεπτα, με τον Μούντι να εκμεταλλεύεται στο έπακρο τα «δώρα» (4/4 βολές) για το 75-76. Στα 16 δευτερόλεπτα που απέμεναν, ο Πόσλεϊ οδηγήθηκε στις βολές και με 1/2 έφερε το ματς στα ίσια (76-76). Αν και υπήρχε αρκετός χρόνος για εκδήλωση επίθεσης, ο Μούντι πάσαρε στον Χριστοδούλου, με τον Έλληνα γκαρντ να καθυστερεί, πραγματοποιώντας ένα σουτ της… απελπισίας πριν ηχήσει η κόρνα. Στην α’ παράταση ο Κόροιβος έδειχνε πιο ικανός για να πάρει τη νίκη (86-82 στα 33’ πριν τη λήξη), αλλά και πάλι ο μικρόσωμος Αμερικανός βρήκε τη λύση. Έκλεψε τη μπάλα, οδηγήθηκε στις βολές (86-84) και στην επόμενη φάση οι «κεραμιδί», ως όφειλαν, έκαναν γρήγορο φάουλ. Ο Σπυριδωνίδης αστόχησε (0/2) με τον Μούντι, σε σχεδόν «νεκρό» χρόνο, να πηγαίνει ξανά στη γραμμή της «φιλανθρωπίας» για το 86-86. Αντίθετα με την α’ παράταση, στο δεύτερο έξτρα 5λεπτο οι παίκτες του Νίκου Βετούλα μπορούσαν να «καθαρίσουν» την υπόθεση νίκη (86-91), αλλά η κούραση είχε επηρεάσει πλέον το μυαλό τους, με το ματς να γίνεται εκ νέου «θρίλερ» (95-95). Το 95-97 του Ντάνιελς δεν ήταν αρκετό, αφού ένα αντιαθλητικό (100-97) και δύο άστοχα τρίποντα του Μούντι είχαν σαν αποτέλεσμα το τελικό 102-97.

Αυτή ήταν η 8η ήττα της φετινή σεζόν, με τη Ρεθυμνιώτικη ομάδα να παραμένει στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα και σε «τροχιά» πλέι οφ.

Ο ΜΟΥΝΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ…

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν αναμφίβολα ο Στέφαν Μούντι, ο οποίος πέτυχε 44 πόντους, κάνοντας ρεκόρ 12ετίας στην Basket League (7/14διπ., 4/14τρ., 18/19β., 4ριμπ., 4ασ., 12κερδ. φάουλ, 3κ., 3λ.). Όμως, τα 42 λεπτά συμμετοχής του, τον επηρέασαν στο φινάλε, χάνοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες. Από τους υπόλοιπους ο Ντάνιελς ήταν «βράχος» (16π., 12ριμπ.), ενώ και ο Γιαννόπουλος (12π.) πέτυχε κάποια καθοριστικά τρίποντα. Ο Μόρισον έκανε την καλύτερη του εμφάνιση (9π.), αλλά από κει και πέρα οι συμπαίκτες τους κινήθηκαν σε «ρηχά νερά», με τους… συνήθεις ύποπτους Άρμστεντ και Γκούντγουιν να είναι ωσεί παρόντες. Ο πρώτος έμεινε για πρώτη φορά στο «μηδέν», ενώ ο δεύτερος είχε πολύ μικρή συνεισφορά (6π.). Ο Χριστοδούλου «πάλεψε», κάνοντας 5 καθοριστικά κλεψίματα, ενώ ο Κώττας και ο Στεφανίδης χρησιμοποιήθηκαν ελάχιστα.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Μόρισον ήταν εκείνος που ξεχώρισε στο 1ο δεκάλεπτο (7π.) από πλευράς φιλοξενούμενων, με το 17-10 να γίνεται 17-16 στο φινάλε του. Ο Λι έβαλε για πρώτη φορά το Ρέθυμνο Cretan Kings σε ρόλο οδηγού (17-18) για να ακολουθήσει ένα «μπλακ-άουτ» και ένα σερί 12-0 από τον Κόροιβο (29-18 στο 14’). Ο Μούντι πήρε… μπρος και με 8 σερί πόντους αλλά και ένα κάρφωμα του Ντάνιελς, η διαφορά μειώθηκε στο 33-30, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 39-32.

Ο Κόροιβος πήρε το μεγαλύτερο προβάδισμα στο ματς στην επανάληψη (46-34 στο 22’), αλλά ένα επιμέρους 8-16, με πρωταγωνιστή τον Γιαννόπουλο, έφερε το ματς στο 54-50. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν ξανά διψήφια διαφορά (66-56 στο 32’), αλλά οι Μούντι και Γιαννόπουλος με σερί 9-1 μείωσαν στο καλάθι (67-65 στο 36’). Από κει και πέρα έγινε πραγματική «μάχη». Ο Χριστοδούλου είχε 2/2 από τη γραμμή των βολών, ενώ στην επαναφορά έκλεψε και με λέι απ ισοφάρισε σε 69-69 στο 37’. Παρά το 71-69 ο Μούντι ευστόχησε σε τρίποντο (71-72), με 1’11’’ να απομένουν για τη λήξη. Μάλιστα, έγινε νέα ανατροπή, καθώς το 75-72 στα 35’’ έγινε 75-76, χάρη στις 4/4 του Μούντι, ενώ προηγήθηκε καθοριστικό κλέψιμο του Χριστοδούλου. Οι φιλοξενούμενοι με 1/2 βολές ισοφάρισαν σε 76-76, ενώ οι δύο προηγούμενοι πρωταγωνιστές έχασαν την ευκαιρία στην τελευταία επίθεση, με την αναμέτρηση να πηγαίνει στην παράταση.

Ο Κόροιβος μπήκε καλύτερα στο έξτρα 5λεπτο και προηγήθηκε με 81-77 στο 43’. Ο Μούντι όμως ανέλαβε και πάλι δράση και με 5 συνεχόμενους πόντους του μείωσε σε 83-82 (54’’ πριν τη λήξη). Ο Σπυριδωνίδης έδειξε να «τελειώνει» την αναμέτρηση με εύστοχο τρίποντο (86-82 στα 33’’). Ο Μούντι έκλεψε τη μπάλα στα 13’’, πήρε φάουλ, μείωσε σε 86-84, αλλά ήταν η σειρά των γηπεδούχων να πάνε στη γραμμή των βολών. Ο Σπυριδωνίδης αστόχησε και ο Μούντι με νέο ζευγάρι εύστοχων βολών, στα 2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, έστειλε την αναμέτρηση σε μία ακόμη παράταση (86-86). Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν γερές βάσεις για τη νίκη (86-91 στο 46’), αλλά και πάλι ο Κόροιβος βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει σε 91-91 στο 48’. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Ντάνιελς να κάνει το 95-97. Ο Κάρσον απάντησε με τρίποντο (98-97), με τον πρωταγωνιστή των Ρεθυμνιωτών να αστοχεί σε 2 τρίποντα, με αποτέλεσμα το τελικό 102-97.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 39-32 (ημιχρ.), 60-52, 76-76 (κ.α.), 86-86 (α’ παρ.), 102-97 τελικό.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): Ντεκόζι 18 (1), Κάρσον 20 (2), Πόσλεϊ 21 (1), Μιλεντίγιεβιτς 2, Κον 5 (1), Σαχπατζίδης 8, Σκουλίδας 2, Σπυριδονίδης 7 (1), Μπεκρής, Χάινς 15 (2), Φλόρβεους 4.
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Νίκος Βετούλας): Άρμστεντ, Ντάνιελς 16 (12ριμπ.), Γκούντγουιν 6, Κώττας, Χριστοδούλου 6, Μούντι 44 (7/14διπ., 4/14τρ., 18/19β.), Στεφανίδης, Λι 4, Γιαννόπουλος 12 (4), Μόρισον 9 (1), Δραγάτης, Θεοδωρίδης.

ΒΕΤΟΥΛΑΣ: «Η ΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΣΤΟΙΧΙΣΑΝ ΤΗΝ ΗΤΤΑ»

Στην κούραση απέδωσε την ήττα της ομάδας του ο Νίκος Βετούλας, ο οποίος τόνισε πως οποιοδήποτε αποτέλεσμα θα ήταν δίκαιο. «Ήταν ένα πολύ ωραίο παιχνίδι για τον κόσμο, άκρως ανταγωνιστικό και θεαματικό. Όποιος και να κέρδιζε το παιχνίδι θα ήταν δίκαιο κατά την άποψή μου. Συγχαρητήρια και στους διαιτητές, γιατί ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι.
Ο Κόροιβος κέρδισε ένα παιχνίδι πολύ σημαντικό γι’ αυτούς, εμείς μπήκαμε λίγο αγχωμένα στο παιχνίδι, στην πορεία το ισορροπήσαμε, αλλά στην ουσία παίζαμε χωρίς πλέι-μέικερ. Ήταν ένα άκρως εντυπωσιακό παιχνίδι, αλλά από την άλλη στο κρίσιμο σημείο η κούραση και κάποια λάθη οδήγησαν στην νίκη του Κοροίβου».