Ρέθυμνο
Ρέθυμνο: Πόσο κοστίζουν μελομακάρονα και κουραμπιέδες στο σπίτι και πόσο στο ζαχαροπλαστείο
Ψάχνουν να βρουν αν συμφέρει οικονομικά να φτιάξουν στο σπίτι μελομακάρονα και κουραμπιέδες ή να τα προμηθευτούν έτοιμα από το ζαχαροπλαστείο;
Η περίοδος που διανύουμε είναι αυτή που καταγράφει την υψηλότερη κατανάλωση για τα περισσότερα εργαστήρια ζαχαροπλαστικής. Όπως επισημαίνουν στο Daynight.gr δυο ιδιοκτήτες από συνοικιακά ζαχαροπλαστεία του Ρεθύμνου: “παράπονο δεν έχουμε, άρχισε να ζεσταίνεται σιγά σιγά η αγορά”.
Μας εξηγούν ότι την εποχή αυτή υπάρχει μεγαλύτερη κατανάλωση και από το Πάσχα γιατί έχουμε διπλή γιορτή – διπλή κατανάλωση: Χριστούγεννα – Πρωτοχρονιά. Οι πρώτες παραγγελίες έχουν ήδη ξεκινήσει αλλά, όπως αναφέρουν, εδώ στο Ρέθυμνο η κίνηση φουλάρει μετά τα “Νικολοβάρβαρα”, δηλαδή μετά τον εορτασμό του Αγίου Νικολάου. Ωστόσο, η εκτεταμένη ακρίβεια έχει αλλάξει τις καταναλωτικές συνήθειες των περισσότερων οικογενειών, οι οποίες ψάχνουν να βρουν αν συμφέρει οικονομικά να φτιάξουν στο σπίτι μελομακάρονα και κουραμπιέδες ή να τα προμηθευτούν έτοιμα από το ζαχαροπλαστείο
Εμείς ψάξαμε και βρήκαμε…
ΣΤΟ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΕΙΟ:
1 κιλό μελομακάρονα κοστίζει από 14 μέχρι 17 ευρώ
1 κιλό κουραμπιέδες κοστίζει από 14 μέχρι 17 ευρώ
ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ:
Τα βασικά υλικά που χρειάζονται για τα μελομακάρονα είναι
1 kg ζάχαρη 1,40 ευρώ
1 kg μέλι 15 ευρώ
1 kg λάδι 9 ευρώ
1 kg πορτοκάλια 1,30 ευρώ
1 kg αλεύρι 4 ευρώ
Σύνολο: 31 ευρώ
Τα βασικά υλικά που χρειάζονται για τoυς κουραμπιέδες είναι
2 βαζάκια βούτυρο 7 ευρώ
1 kg αλεύρι 4 ευρώ
1/2 kg αμύγδαλα 8 ευρώ
1 kg ζάχαρη άχνη 1 ευρώ
Σύνολο: 20 ευρώ
*Προφανώς, με τα προαναφερόμενα υλικά μπορεί κανείς να φτιάξει σπίτι περισσότερα από ένα κιλό μελομακάρονα/κουραμπιέδες
Και σαν να μην φτάνει που μια σπιτική παραδοσιακή συνήθεια μειώνεται λόγω της ακρίβειας στο super market, ταυτόχρονα έχει μειωθεί και η αγορά στα ζαχαροπλαστεία! Οι αγορές του 1 κιλού άλλαξαν και πλέον αγοράζουν ½ κιλό μελομακάρονα ή ½ κουραμπιέδες
Πλέον έχουμε περάσει στη φάση του… υπολογισμού των ατόμων. Μπαίνουν στα ζαχαροπλαστεία και δεν μιλούν με βάση το κιλό, αλλά με βάση τον αριθμό των ατόμων που προορίζονται τα γλυκά. Με αυτό τον τρόπο μειώνεται και ο τζίρος αλλά και τα χρήματα που δαπανώνται για τα πατροπαράδοτα χριστουγεννιάτικα γλυκά!
-
XANIA3 ημέρες πριν
Θανατηφόρο τροχαίο στα Χανιά: Ο 45χρονος οδηγός του τζιπ οδηγείται στις φυλακές Κορυδαλλού | ΒΙΝΤΕΟ
-
ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ2 ημέρες πριν
Πέθανε η Καίτη Γκρέυ
-
Ρέθυμνο2 ημέρες πριν
Ποια είναι επιτέλους αυτή η ΤΡΕΛΟΠΑΡΕΑ από το Ρέθυμνο που επιμένει… heavy metal!
-
Ρέθυμνο3 ημέρες πριν
Ο Ρεθυμνιώτης Μιχάλης Τυράκης είναι ο… βασιλιάς των Panettone!