Ρέθυμνο: Πήρε τη νίκη, έχασε την 6η θέση

Δημοσιεύτηκε

στις

Διαφήμιση
Διαφήμιση

Ακόμη μία μεγάλη νίκη και εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΟΠΕ Ρεθύμνου, με «θύμα» του αυτήν τη φορά την Αγία Παρασκευή. Σε ένα πραγματικά πολύ μεγάλο ντέρμπι, οι Ρεθυμνιώτισσες πήραν το «δίποντο» με 3-2 σετ, αλλά σε συνδυασμό με τους 3 βαθμούς που κατέκτησε ο Ποσειδώνας στην Ηλιούπολη (κέρδισε 1-3 σετ) έπεσαν στην 7η θέση.

Όλες οι παίκτριες του Γιώργου Μενδρινού ήταν «ετοιμοπόλεμες» στην αναμέτρηση, αποδίδοντας εξαιρετικό βόλεϊ. Στο 1ο σετ μπήκαν με το «μαχαίρι στα δόντια», κάνοντας σχετικά εύκολα το 25-20. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες σόκαραν στο ξεκίνημα τον ΟΠΕΡ (3-11), αλλά δεν άργησε να ξαναγίνει ντέρμπι (15-16). Τελικά κάποια λάθη και λάθος επιλογές στην επίθεση είχαν σαν αποτέλεσμα το 20-25. Στη συνέχεια οι Κλεισιάρη, Κογεράκη και Καφίρη ήταν συγκλονιστικές και με τη βοήθεια των συμπαικτριών τους έφτασαν το σετ εκεί που ήθελαν (22-15). Το «κερασάκι» το προσέθεσε η Λιαδάκη, η οποία σημείωσε 3 συνεχόμενους άσους για το 2-1 (25-15). Στο 4ο σετ οι «κυανοκίτρινες»… αυτοκτόνησαν, αφού το υπέρ τους 19-16 έγινε 21-25 για την ισοφάριση (2-2). Με το παιχνίδι στην «κόψη του ξυραφιού» και στο τάι μπρέικ, οι γηπεδούχες μπήκαν δυνατά (5-2), ενώ ένας άσος της Μαγκανάρη για το 14-10, έβαλε τέλος στα όνειρα της Αγίας Παρασκευής για κάτι καλύτερο από τον έναν βαθμό.
Πλέον για να κατακτήσουν την 6η θέση και να πάνε με το απόλυτο πλεονέκτημα στα πλέι άουτ, θα πρέπει τουλάχιστον να πάρουν τον βαθμό στην εκτός έδρας αναμέτρηση απέναντι στην Ένωση Βύρωνα την τελευταία αγωνιστική και ο Ποσειδώνας να ηττηθεί με «καθαρό» σκορ από την Αρτέμιδα.

ΤΑ ΣΕΤ: 25-20, 20-25, 25-15, 21-25, 15-10.
ΟΠΕ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Γιώργος Μενδρινός): Σουιτσμέ, Κογεράκη, Πετρακάκη, Βροντάκη –λ, Κλεισιάρη, Καφίρη, Καλορμάκη, Μαγκανάρη, Τσελάνη, Τρίμα –λ, Πίσσα, Μπεμπή, Παπαδάκι, Λιαδάκη.
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Κωστακόπουλος): Παπαγεωργίου, Ζήση Π., Οικονομάκη, Ζήση Χ., Γκιζιώτη, Μαύρου, Μπλέκα, Κυρκανίδη, Κόκιου –λ, Μπεγλερίδου –λ, Καβριγιάννη, Παπανικολάκη.

Πηγή: rethymnosports.gr