Μεγάλη νίκη για το Ρέθυμνο επί του Άρη με 70-63

Δημοσιεύτηκε

στις

Διαφήμιση
Διαφήμιση

Το «Μελίνα Μερκούρη» αποδείχθηκε για 3η συνεχόμενη φορά απόρθητο κάστρο, με το Ρέθυμνο Cretan Kings να πραγματοποιεί μία σπουδαία νίκη με 70-63 επί του Άρη, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της ΕΚΟ Basket League.
Η νίκη ήταν «μονόδρομος» για τη Ρεθυμνιώτικη ομάδα, με τους παίκτες να παίρνουν εντέλει αυτό που τόσο ήθελαν. Αν και ξεκίνησαν νωθρά (0-6), η πολύ καλή αμυντική λειτουργία τους έδωσε την ευκαιρία να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να προσπεράσουν μέχρι και με 9 πόντους στο φινάλε της γ’ περιόδου (59-50). Η αστοχία, όμως, επί 6 λεπτά στο 4ο δεκάλεπτο έδωσε το δικαίωμα στον Άρη να μειώσει (62-59 στο 37’), διεκδικώντας τη νίκη. Παρ’ όλα αυτά ένα σημαντικό τρίποντο του Φράνκαμπ και η ψυχραιμία του στις βολές στο τελευταίο λεπτό «υπέγραψαν» την 3η σερί εντός έδρας επικράτηση.

Πρωταγωνιστής ήταν ο Κόνερ Φράνκαμπ, ο οποίος οδήγησε την ομάδα του στη νίκη, έχοντας 26 πόντους, 3 ασίστ και μηδέν λάθη. Άπαντες, όμως, απέδωσαν πολύ καλά, με τον Χότον να σημειώνει 12 πόντους, ενώ και ο Γκόρντον διακρίθηκε συνέβαλε τα μέγιστα, αφού πέρα από τους 7 πόντους μάζεψε και 10 ριμπάουντ.

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Νωθρά ξεκίνησε το Ρέθυμνο Cretan Kings στην επίθεση, με τον Άρη να παίρνει προβάδισμα με 0-6 (4’). Έπειτα από 4 λεπτά έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» ο Φράνκαμπ με τρίποντο, ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Χριστοδούλου ισοφάρισε σε 6-6 (5’). Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 8’, μετά από σερί 5-0 (11-10). Έχοντας βρει πλέον ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, οι Φράνκαμπ και Χριστοδούλου διαμόρφωσαν το 17-15 του α’ δεκαλέπτου.
2ο Δεκάλεπτο
Εξαιρετικά μπήκε στη β’ περίοδο η Ρεθυμνιώτικη ομάδα, με τους Γκόρντον και Μάρεϊ να δίνουν προβάδισμα με 6  πόντους διαφορά (21-15 στο 12’), με τον τελευταίο όμως να συμπληρώνει γρήγορα τα 3 φάουλ. Το ματς στη συνέχεια ισορρόπησε, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στον πόντο (24-23 στο 15’). Αν και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αυξήσουν εκ νέου τη διαφορά σε 28-23 (16’), ο Άρης βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει και με σερί 9-1 έκανε την ανατροπή (29-32 στο 18’). Τα τελευταία λεπτά, όμως, άνηκαν ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, καθώς με επιμέρους 7-1 πήγαν τα αποδυτήρια με το υπέρ τους 36-34.
3ο Δεκάλεπτο
Αποφασισμένη μπήκε η Ρεθυμνιώτικη ομάδα στην επανάληψη, καθώς με σερί 5-0 προηγήθηκε για πρώτη φορά με 7 πόντους (41-34). Στη συνέχεια, η αστοχία και οι λάθος επιλογές στην επίθεση, είχαν σαν αποτέλεσμα να απαντήσει ο Άρης (43-41 στο 25’). Όμως, ο Φράνκαμπ με τρίποντο έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση, με τον Χότον να καρφώνει δυναμικά (48-41). Το παιχνίδι είχε αποκτήσει τον χαρακτήρα ντέρμπι (50-48 στο 27’), αλλά στη συνέχεια το Ρέθυμνο Cretan Kings κυριάρχησε. Οι Καμπερίδης, Φράνκαμπ και Χότον πρωταγωνίστησαν επιθετικά για το 59-50 της γ’ περιόδου.
4ο Δεκάλεπτο
Αν και το μομέντουμ άνηκε στους “ασπρόμαυρους”, αντιμετώπισαν τη δυστοκία στην επίθεση, μένοντας χωρίς σκορ για 6 λεπτά. Ο Άρης μείωσε (59-55), αλλά ο Χάρις ήταν εκείνος που βρήκε τη λύση με τρίποντο «ανάσα» (62-55 στο 36’). Το ματς μετατράπηκε ξανά σε ντέρμπι και όλα κρέμονταν από μία κλωστή. Ο Άρης «ροκάνισε» τη διαφορά (62-59 στο 37’), αλλά και πάλι ο Φράνκαμπ σημείωσε ένα καθοριστικό τρίποντο (65-59). Στη συνέχεια, κυριάρχησε η άμυνα των γηπεδούχων, με τον Γκόρντον να πραγματοποιεί ένα καθοριστικό κόψιμο και ενώ το σκορ ήταν 65-61 (39’). Ακολούθησαν δύο βολές του Φράνκαμπ, ο οποίος αποδείχθηκε ψύχραιμος (67-61), βάζοντας τη βάση για τη νίκη, καθώς επέμεναν 34 δευτερόλεπτα για τη λήξη. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιστρέψουν την κατάσταση, με τη Ρεθυμνιώτικη ομάδα να παίρνει μία πολύ σημαντική νίκη με 70-63.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Παντελίδης, Ζάχαρης.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 36-34, 59-50, 70-63.
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βαγγέλης Ζιάγκος): Χριστοδούλου 7 (1), Μάρεϊ 2, Χάρις 8 (2), Γκόρντον 7 (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 κοψίματα), Φράνκαμπ 26 (4/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6/7 βολές), Λι 5 (6 ριμπάουντ), Χότον 12 (4/5 δίποντα, 4/6 βολές), Μαραγκάκης, Σπυριδονίδης, Καμπερίδης 3 (3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Ραζής, Γαρέζος.
ΑΡΗΣ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μποχωρίδης 15, Φλιώνης 2, Μιλόσεβιτς 11 (9 ριμπάουντ), Ντραγκίτσεβιτς 13, Μόρις 8 (1), Φιτζπάτρικ 2, Μπράουν, Γκετσεβίτσιους 10 (2), Σλαφτσάκης 2.

Πηγή:goodnet