Δεν τα κατάφερε το Ρέθυμνο εντός έδρας! Ήττα 72-77 από το Λαύριο

στις

Διαφήμιση
Διαφήμιση

Ο εκπληκτικός Μπαρτ δεν έφτανε για την κρητική ομάδα…

Το Ρέθυμνο δεν εκμεταλλεύτηκε το καλό πρώτο δεκάλεπτο και γνώρισε την ήττα σήμερα στο “Μελίνα Μερκούρη”  με 72-77 από το Λαύριο…

Η ομάδα της Αττικής κατάφερε στο τέλος να περάσει μπροστά στο σκορ και να πάρει τη νίκη, με το Ρέθυμνονα γνωρίζει την δεύτερη ήττα του σε ισάριθμους αγώνες.

Kαι όμως, όπως προαναφέραμε η κρητική ομάδα μπήκε εντυπωσιακά την αναμέτρηση, παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και παίζοντας παράλληλα πολύ καλή άμυνα. Έτσι, κατάφερε στην πρώτη περίοδο να πάρει ένα προβάδισμα επτά πόντων (17-10). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, το Λαύριο ισορρόπησε την κατάσταση και πλησίασε στο σκορ, όμως το Ρέθυμνο συνέχισε να έχει το προβάδισμα και στο ημίχρονο (38-36).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν πολύ καλό ρυθμό κυρίως επιθετικά και έπαιξαν ωραίο μπάσκετ, ενώ στο σκορ το Λαύριο μείωσε ακόμα λίγο, με το Ρέθυμνο ωστόσο να είναι αυτό που και πάλι ήταν μπροστά στο σκορ για έναν πόντο (61-60). Στην τελευταία περίοδο το Λαύριο έπαιξε πολύ καλή άμυνα και σε συνδυασμό με τα καλάθια που μπόρεσε να βρει στην επίθεση κατάφερε να πάρει μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη με 72-77.

*Να σημειωθεί πως το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με μια μικρή καθυστέρηση αφού είχαμε πτώση της τάσης του ρεύματος και για λίγα λεπτά είχε δημιουργήσει προβλήματα στην ηλεκτροφώτιση του κλειστού “Μελίνα Μερκούρη”…

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 38-36, 61-60, 72-77.

Ρέθυμνο (Μυκονιάτης): Ντάνιελς 2, Ντέιβις 17, Γκάιτον 8 (2), Ντούρχαμ 3 (1), Οικονομόπουλος, Ραζής 4, Κουρέπης, Γλυνιαδάκης, Σιγκούνας 6, Μπαρτ 25 (2), Καλογιαννίδης 3 (1), Κλάντον 4.

Λαύριο (Σερέλης): Μαστρογιαννόπουλος 4, Μέλσον 9 (2), Λούντζης 11 (1), Μιλόσεβιτς 8, Κουζέλογλου 11 (1), Νίξον, Περράκης 3 (1), Κακλαμανάκης 13, Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Λαμπ 11 (1), Οντιάσε.

Από: Μιμίκος Γιώργος
Πηγή: neakriti.gr