Ηράκλειο: Ποιοι τερμάτισαν στις πρώτες θέσεις στο Run Greece │ ΦΩΤΟ

Δημοσιεύτηκε

στις

Διαφήμιση
Διαφήμιση

Με τη συμμετοχή εκατοντάδων δρομέων από όλη την Κρήτη πραγματοποιήθηκε και φέτος η διοργάνωση Run Greece Ηράκλειο.

Χωρίς πολλούς περιορισμούς μετά από δύο χρόνια αρκετοί ήταν αυτοί που θέλησαν να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους μετέχοντας στα 10 και 5 χιλιόμετρα του Run Greece για το 2022.

Πρώτος στον αγώνα των 10 χλμ τερμάτισε ο Γιάννης Ζερβάκης, ενώ την δεύτερη και τρίτη θέση κατέκτησαν ο Μαστοράκης Γιώργος και ο Χριστόφορος Πρωτόπαππας αντίστοιχα.

Στη διαδρομή των 5 χλμ, ο Ιωάννης Παπαλεωνίδας επανέλαβε τον περυσινό του θρίαμβο κατακτώντας την 1η θέση στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων με χρόνο 16 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα, ενώ ο νικητής των 10 χιλιομέτρων, Αντώνης Κωστάκης κατέλαβε τη 2η θέση τερματίζοντας σε 17:41.

Τρίτος στα 5 χιλιόμετρα ήταν ο Νικηφόρος Τζιώτης με χρόνο 17:49.

Ο Δήμαρχος Ηρακλείου, Βασίλης Λαμπρινός μαζί με τον πρόεδρο της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Κρήτης, Παναγιώτης Αντωνακάκης έδωσαν την εκκίνηση του αγώνα, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι ο κ. Λαμπρινός τόνισε ότι από το 2023 ο αγώνας Run Greece θα επιστρέψει στο κέντρο του Ηρακλείου καθώς αναμένεται να ολοκληρωθούν οι εργασίες που γίνονται στο κέντρο της πόλης.

Ο Περιφερειάρχης Κρήτης Σταύρος Αρναουτάκης που έδωσε την εκκίνηση του αγώνα στα 5 χιλιόμετρα και απένειμε το μετάλλιο στον νικητή των 10 χιλιομέτρων Αντώνη Κωστάκη, δήλωσε: «Το Run Greece είναι μια μεγάλη γιορτή του αθλητισμού και του πολιτισμού. Ένα αθλητικό γεγονός που καθιερώνεται μέσα από τη συμμετοχή χιλιάδων αθλητών σε ετήσια βάση. Ως Περιφέρεια Κρήτης συγχαίρουμε όλους τους συμμετέχοντες δρομείς καθώς με τη συμμετοχή τους σηματοδοτούν την δύναμη της συνεργασίας και την αγάπη για τον αθλητισμό. Οι αγώνες δρόμου μέσα στην πόλη μετατρέπονται σε μια ανθρώπινη αλυσίδα μεταφέροντας την αισιοδοξία που μεταδίδει η άνοιξη. Μαζί με τη νίκη και τη συλλογική προσπάθεια, στο νήμα του τερματισμού στέλνεται και το μήνυμα της συνεργασίας. Ως Περιφέρεια Κρήτης, ευχαριστούμε ιδιαίτερα τους ανθρώπους που συμμετέχουν στους αγώνες, τους εθελοντές και βεβαίως όλους τους φορείς που συμμετέχουν στη διοργάνωση».

Στο Παγκρήτιο, ο Περιφερειάρχης Κρήτης Σταύρος Αρναουτάκης είχε ολιγόλεπτη συνάντηση με τον Αντιπρόεδρο του ΣΕΓΑΣ Κώστα Κεντέρη. Ο χρυσός Ολυμπιονίκης μας ευχαρίστησε θερμά τον Περιφερειάρχη Σταύρο Αρναουτάκη για την διαχρονική στήριξη της Περιφέρειας στην ανάπτυξη του αθλητισμού στο νησί.

Ο εντεταλμένος Περιφερειακός Σύμβουλος Αθλητισμού Γιώργος Πιτσούλης που απένειμε το μετάλλιο στον πρώτο νικητή στα 5 χιλιόμετρα Γιάννη Παπαλεωνίδα ανέφερε: «Ο αθλητισμός αποτελεί κοινωνικό και πολιτιστικό θεσμό συμβάλλοντας στην ψυχική και σωματική ευεξία όλων των αθλουμένων. Μικροί και μεγάλοι χάρηκαν σήμερα τους αγώνες που έχουν γίνει πλέον θεσμός. Το Run Greece αποτελεί πόλο έλξης ειδικά για τους νέους ανθρώπους να ασχοληθούν με τον αθλητισμό. Συγχαρητήρια σε όλους τους συνδιοργανωτές για την άψογη οργάνωση των αγώνων, συγχαρητήρια στους εθελοντές που έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό».

Ο Αντιπεριφερειάρχης Ηρακλείου Νίκος Συριγωνάκης απένειμε το μετάλλιο στη Χριστίνα Κατζουράκη που ήρθε πρώτη στα 10 χιλιόμετρα στις γυναίκες, ενώ ο Πρόεδρος του Περιφερειακού Συμβουλίου Κρήτης Παύλος Μπαριτάκης απένειμε το μετάλλιο στην Ειρήνη Αραμπατζή που ήρθε πρώτη στις γυναίκες στα 5 χιλιόμετρα.

Ο κ. Μπαριτάκης και ο κ. Συριγωνάκης για την σημαντικότητα των αγώνων ανέφεραν, ότι, το Run Greece ως αθλητικό γεγονός «γέννησε» και άλλα μεγάλα αθλητικά γεγονότα στο τόπο «κτίζοντας» το Ηράκλειο και τη Κρήτη ως αθλητικό προορισμό.

Ηράκλειο: Ολοκληρώθηκε το Run Greece - Ποιοι τερμάτισαν στις πρώτες θέσεις ( φώτο) | ekriti.gr

Ηράκλειο: Με τεράστια επιτυχία ολοκληρώθηκε το Run Greece – Ποιοι τερμάτισαν  στις πρώτες θέσεις – Μαλεβιζιώτης