Γιούχτας–Αστέρας Ρεθύμνου 0-1: Μεγάλο «διπλό» στις Αρχάνες

Δημοσιεύτηκε

στις

Διαφήμιση
Διαφήμιση

Τεράστιο «διπλό» πανηγύρισε ο Αστέρας Ρεθύμνου στις Αρχάνες, καθώς έκαμψε την αντίσταση του Γιούχτα με 0-1 χάρις στο γκολ του Μαραθιανού στο 80ο λεπτό. Κόντρα σε όλα τα προγνωστικά, η ομάδα του Ηλία Ασπρομάτη ξεκίνησε ιδανικά στον «μαραθώνιο» του 10ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορία, αποδεικνύοντας πως θα αποτελέσει… σκληρό καρύδι για κάθε αντίπαλο.

Ο Γιούχτας φάνταζε το μεγάλο φαβορί, καθώς διαθέτει ένα από τα ποιοτικότερα σύνολα στην κατηγορία και φυσικά αποτελεί διεκδικητή του τίτλου. Όμως οι Ρεθεμνιώτες παρουσιάστηκαν άψογοι τακτικά, έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους στο 2ο ημίχρονο και με γκολ του Μαραθιανού στο 80ο λεπτό… έριξαν τους «πράσινους» στο καναβάτσο.

Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν την πρώτη τους ευκαιρία στο 11’, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ έπειτα από απευθείας εκτέλεση φάση του Τριανταφύλλου. Η απάντηση των «κυανοκίτρινων» ήρθε στο 19ο λεπτό με μία κλασσική ευκαιρία για γκολ, αλλά το πλασέ του Ρηγάκη δεν κατάληξε στα δίχτυα του Χρήστου. Ο Γιούχτας είχε την εδαφική υπεροχή, αλλά δεν έφτανε εύκολα στα καρέ του Παντελιδάκη και όταν το πέτυχε στο 36’, ο τερματοφύλακας του Αστέρα απομάκρυνε δύσκολα την μπάλα.

Ελάχιστες ευκαιρίες δημιουργήθηκαν στο 2ο ημίχρονο και ο Αστέρας «χτύπησε» στο 80ο λεπτό. Η άμυνα του Γιούχτα αδράνησε και ο Μαραθιανός με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστία του Χρήστου για το 0-1, προβάδισμα που κράτησε μέχρι και το φινάλε.

Οι Ρεθεμνιώτες πανηγύρισαν ένα σπουδαίο «διπλό» σε μία δύσκολη έδρα και απέναντι σε μία ποιοτικότατη ομάδα. Νίκη που θα τους δώσει τεράστια ψυχολογική ώθηση ενόψει της απαιτητικής συνέχειας.

ΓΙΟΥΧΤΑΣ: Χρήστου, Μαυροειδής, Ψαρράς, Τζανής, Ραπτάκης, Σαββίδης, Τριανταφύλλου (72’ Γκιόκας), Μαυρομάτης, Πλουσής Δ. (56’ Σφυρογιαννάκης), Ράπτης (63’ Κασσωτάκης), Κατσικοκέρης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ: Παντελίδης, Ψυχουντάκης (89’ Νεμπιάι), Σιόρε, Αντωνόπουλος, Μαραθιανός, Κλείδης Π., Ρηγάκης, Κλείδης Α., Καψαλάκης (81’ Μπουρνέλης), Ιμπραχίμι, Βελονάκης (84’ Τσαγκαράκης).

Πηγή: rethnea