Κρητικός ο νικητής στον 6ο Ημιμαραθώνιο της Αθήνας

Δημοσιεύτηκε

στις

Διαφήμιση
Διαφήμιση

Ο Γιάννης Ζερβάκης από τη Σητεία,ο νικητής του 2ου Ημιμαραθωνίου Κρήτης, είναι νικητής και του 6ου Ημιμαραθωνίου της Αθήνας μετά από μία απίστευτη κούρσα.

Κατάφερε στα τελευταία μέτρα να επικράτησει επί του περσινού νικητή Κώστα Γκελαούζου, και όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Ο αθλητής του ΓΣ Βιτσέντζου Κορνάρου σύμφωνα με το sportsfeed ολοκλήρωσε σε 1:09:03, ενώ ο Γκελαούζος ακολούθησε ένα δευτερόλεπτο αργότερα με 1:09:04. Στγην τρίτη θέση τερμάτισε ο Χαράλαμπος Πιστόλης με 1:10:22.

Στις γυναίκες, η Ουρανία Ρεμπούλη ήταν 16η στη γενική κατάταξη αφήνοντας πίσω της τις υπόλοιπες. Η 28χρονη ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 1:19:44. Στη δεύτερη θέση ολοκλήρωσε η τριαθλήτρια Ντενίζ Δημάκη κάνοντας 1:23:03, ενώ τρίτη ήταν η Ειρήνη Μιχάλα με 1:23:36.
Στον αγώνα συμμετείχαν συνολικά 631 αθλητές και αθλήτριες.

Στον αγώνα που διοργανώνει ο ΣΕΓΑΣ μαζί με τον Δήμο Αθηναίων και την Περιφέρεια Αττικής,  λαμβάνουν μέρος περισσότεροι από 20.000 δρομείς, κάνοντας νέο ρεκόρ αφού το προηγούμενο ήταν 17.100 από το 2016.

Σε ισχύ είναι οι κυκλοφοριακές ρυθμίσεις στο κέντρο της Αθήνας. Προσοχή γι’αυτούς που θα κινηθούν με τα οχήματα τους στους γύρω δρόμους. Σημείο τερματισμού είναι η Πλατεία Συντάγματος.