Δημοσιεύτηκε

στις

Διαφήμιση
Διαφήμιση

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ επικράτησε εντός έδρας του Ρεθύμνου Cretan Kings (80-72) για τη 19η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, με τους Δημήτρη Κατσίβελη και Φιλ Γκος σε πρωταγωνιστικούς ρόλους. Πάλεψαν, αλλά ήταν άστοχοι στο φινάλε οι φιλοξενούμενοι, που είδαν τον Ντάρινγκτον Χόμπσον (12 πόντοι, 12 ριμπάουντ) να κάνει σπουδαία εμφάνιση.

Η άμυνα ζώνης που εφάρμοσε κατά βάση στο α’ μέρος το Ρέθυμνο Cretan Kings δημιούργησε αρκετά προβλήματα στους γηπεδούχους. Μπορεί η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να πήγε στα αποδυτήρια, ούσα στο +8 (44-36), αλλά επιθετικά μόνο καλή δεν ήταν η εικόνα της. Τα 2/14 δίποντα και τα 6/16 τρίποντα που είχαν οι γηπεδούχοι στο α’ μέρος ήταν ενδεικτικά της δυστοκίας και της αδυναμίας τους να βρουν σουτ υπό καλές προϋποθέσεις, με τον Δημήτρη Κατσίβελη (12 πόντοι με 3/6 σουτ και 4/4 βολές) να είναι ο μοναδικός που απειλούσε με συνέπεια το αντίπαλο καλάθι.

Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι είδα τον Στέφαν Μούντι (12 πόντοι) να κάνει αρκετές ζημιές στην άμυνα του “δικεφάλου”, κυρίως μέσα από παιχνίδια απομόνωσης. Αυτό όμως δεν έφτανε, ειδικά από την στιγμή που το Ρέθυμνο Cretan Kings είχε μόλις 10/17 βολές, αλλά και -8 εκτελεσμένα σουτ.

Ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που είχε τον πρώτο λόγο για τη νίκη στο μεγαλύτερο διάστημα του β’ μέρους, με τον Φιλ Γκος να αναλαμβάνει δράση στη διάρκεια της επανάληψης. Ο έμπειρος γκαρντ ευστόχησε από την περιφέρεια, αποτέλεσε την αιτία του +11 (62-51) στο 27ο λεπτό, αλλά αυτό δεν έφτανε.

Ένα μικρό ξέσπασμα από τους παίκτες του Νίκου Βετούλα, με πρωταγωνιστή τον Χάρη Γιαννόπουλο έφεραν το -2 (64-62 στο 32′) των φιλοξενούμενων, με τον αντίπαλο πάγκο να απαντάει με τάιμ άουτ. Η διακοπή έφερε αποτέλεσμα, αλλά μόνο προς στιγμήν, αφού για μια ακόμη φορά το προβάδισμα του “δικεφάλου” μόνο ασφαλείας δεν ήταν.

Μέσα σε ενάμιση λεπτό, το +7 (72-65) έγινε +1 (72-71), με το τελευταίο δίλεπτο της αναμέτρησης να εξελίσσεται σε θρίλερ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τις ευκαιρίες τους να αυξήσουν κατακόρυφα την πίεση στην απέναντι πλευρά, αλλά τα σουτ τριών πόντων που επιχείρησαν ο Χάρης Γιαννόπουλος και ο Μάλκολμ Άρμστεντ κατέληξαν στο σίδερο.

Ακολούθησαν οι 2/2 βολές του Δημήτρη Κατσίβελη και το κλέψιμο του Λάκι Τζόουνς, για να “σφραγίσουν” την εντός έδρας επικράτηση του ΠΑΟΚ (80-72), ο οποίος διατηρήθηκε στην έκτη θέση της Stoiximan.gr Basket League.

Ο MVP

Ο Δημήτρης Κατσίβελης ήταν σταθερός από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, δικαιολογώντας πλήρως τα 35’33” που βρέθηκε στο παρκέ. Ο διεθνής γκαρντ είχε 16 πόντους (με 2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/6 βολές), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος και 1 τάπα. Εκτός αυτού, έβαλε τις δύο κρίσιμες βολές στα 21” για την ολοκλήρωση του αγώνα, φέρνοντας την ομάδα του στο +5 σε εκείνο το σημείο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Υπήρχε μεγάλη απόκλιση στις βολές που εκτέλεσαν οι παίκτες των δύο ομάδων, στο α’ και το β’ μέρος. Είναι χαρακτηριστικό πως μέχρι την ανάπαυλα, ο ΠΑΟΚ είχε 22/24 βολές και το Ρέθυμνο Cretan Kings είχε 10/17. Στην επανάληψη όμως, μειώθηκαν τα φάουλ (και ως εκ τούτου οι επισκέψεις στην γραμμή), με τους γηπεδούχους να σουτάρουν με 9/12 στις βολές και τους φιλοξενούμενους να εκτελούν με 8/9 βολές.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στα τελευταία δύο λεπτά, οι παίκτες του Νίκου Βετούλα έχασαν δύο κρίσιμα σουτ τριών πόντων για να πάρουν το προβάδισμα. Ο Δημήτρης Κατσίβελης έβαλε δύο βολές (στα 21”), ο Λάκι Τζόουνς έκλεψε την μπάλα (στα 18”) και κάπου εκεί γράφτηκε ο επίλογος της αναμέτρησης.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στην PAOK Sports Arena βρέθηκαν περίπου 1.500 φίλοι του “δικεφάλου” για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση με την ομάδα του Νίκου Βετούλα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ., Πουρσανίδης Κ., Παντελίδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 44-36, 64-54, 80-72.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος (0/4 σουτ), Κατσίβελης 16 (2/3 τρίποντα), Τζάκσον 6 (1), Γκος 18 (4/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Τζόουνς 5 (1/5 σουτ, 7 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 6 (1/6 σουτ), Κρουμπάλι 14 (8 ριμπάουντ), Κόνιαρης 4, Τσόχλας, Μαργαρίτης 9, Ζάρας, Χαραλαμπόπουλος 2.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βετούλας): Γκούντγουιν 9 (8 ριμπάουντ), Κώττας 3, Μούντι 14 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άρμστεντ 6 (5 ασίστ), Χόμπσον 12 (2/3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Ντάνιελς 3, Στεφανίδης, Λι 8, Γιαννόπουλος 17 (4/8 τρίποντα).

Ομαδικά στατιστικά – ΠΑΟΚ: 11/30 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 31/36 βολές, 27 ριμπάουντ (20+7), 8 ασίστ, 10 λάθη, 9 κλεψίματα, 4 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Ρέθυμνο Cretan Kings: 15/26 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 18/26 βολές, 37 ριμπάουντ (29+8), 18 ασίστ, 18 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία εβδομάδα ο ΠΑΟΚ έχει δύσκολη εκτός έδρας αποστολή απέναντι στον Κολοσσό H Hotels (24/3, 15:45), ενώ το Ρέθυμνο Cretan Kings υποδέχεται την ίδια μέρα τον Γυμναστικό Λάρισας (24/3, 16:30).

Πηγή: sport24.gr