Ακαδημία Ρεθύμνου: Τέλος το Κύπελλο και τώρα το Πρωτάθλημα

στις

ακαδημία Ρεθύμνου
Διαφήμιση
Διαφήμιση

Δεν τα κατάφερε να φτάσει μέχρι το τέλος η ΑΚΑΔΗΜΙΑ, αφού ο δυνατός Εργοτέλης που αγωνίζεται στην Γ΄ Εθνική, αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο στην προσπάθεια για πρόκριση στον Τελικό του Κυπέλλου Κρήτης.

Σε ένα Σαββατοκύριακο γεμάτο μπάσκετ, οι παίκτες του Γιώργου Παπαδογιαννάκη αρχικά απέκλεισαν, στο Κλειστό Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη στον προημιτελικό του Σαββάτου σε ένα δραματικό παιχνίδι, την Αναγέννηση με 64-63, στο Ηράκλειο όμως στον ημιτελικό της Κυριακής ξέμειναν από δυνάμεις και ηττήθηκαν στο τέλος με 74-63.

Οι «πορτακαλί» επέστρεψαν στο Ρέθυμνο με τραυματίες τους Δουλγεράκη και Σειραγάκη και πλέον καλούνται να ανασυντάξουν τις δυνάμεις τους για να είναι έτοιμοι στην εκκίνηση του πρωταθλήματος το οποίο ξεκινάει σε δύο εβδομάδες.

Ο ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ

ΑΚΑΔΗΜΙΑ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ 64-63

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Πολύ δυνατά κι επιθετικά ξεκίνησε η ΑΚΑΔΗΜΙΑ τον προημιτελικό, απέκτησε προβάδισμα από την αρχή του παιχνιδιού και δεν ξαναβρέθηκε ποτέ πίσω στο σκορ. Μάλιστα οι 27 πόντοι του πρώτου δεκαλέπτου κι οι 42 του ημιχρόνου αποτελούν επιδόσεις που θα ζήλευαν μέχρι κι ομάδες της Α1, την ίδια ώρα που εντυπωσιακό στατιστικό επίσης αποτελεί και το γεγονός ότι συνολικά σκόραραν οι 9 από τους 11 παίκτες που αγωνίστηκαν.

Καθ΄ όλη την διάρκεια του ματς οι «κουκουβάγιες του Ρεθύμνου» διατηρούσαν μία διαφορά «ασφαλείας» 5-6 πόντων, ενώ η Αναγέννηση από την πλευρά της στηριζόμενη στα επιθετικά ριμπάουντ έβρισκε λύσεις να ανανεώνει τις επιθέσεις και να μένει κοντά στο σκορ. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν δραματικό. Η Αναγέννηση με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να πλησιάσει στον πόντο με 59-58 , εκεί όμως μίλησε η κλάση του Κοροβέση που με τρίποντο έκανε το 62-58 κι η ψυχραιμία του Σκανδάλη που με 2/2 βολές έφερε την διαφορά στους 6 πόντους. Η Αναγέννηση πίεσε, δεν δέχτηκε καλάθι τα τελευταία 4 λεπτά, αντίθετα κατάφερε να φτάσει την διαφορά στο καλάθι κι είχε και την ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά ο Σταράκης αστόχησε σε μία από τις δύο βολές.

Με το σκορ στο 64-63 είχαμε δραματικά τελευταία δευτερόλεπτα. Με 15 δευτερόλεπτα για το τέλος, ο Σειραγάκης έκοψε εντυπωσιακά κάτω από το καλάθι την προσπάθεια της Αναγέννησης για το προσπέρασμα και διατήρησε και την μπάλα εντός παρκέ, αντί όμως η ΑΚΑΔΗΜΙΑ να καθυστερήσει την επίθεσή της για να κυλίσει ο χρόνος και να τελειώσει το ματς, έβγαλε ένα γρήγορο αιφνιδιασμό όπου ο Δουλγεράκης δέχτηκε μία μεγαλοπρεπή τάπα στο lay up που θα εξασφάλιζε την νίκη, δίνοντας την ευκαιρία στην Αναγέννηση για την τελευταία επίθεση, με τον Φραγκιαδάκη όμως να αστοχεί από την γωνία σε νεκρό χρόνο.

Ο MVP

Με 12 πόντους, 2 τρίποντα, 6 ασίστ και μόλις 3 λάθη σε 36 λεπτά παιχνιδιού, ο Γιάννης Κοροβέσης ήταν ο μαέστρος της ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ δίνοντας παλμό και ρυθμό καθ’ όλη την διάρκεια του ματς. Από κοντά κι ο «Μπογκντάνοβιτς των φτωχών» Σήφης Σαρειδάκης, με 12 πολύτιμους πόντους, παρόλο που από το 2ο δεκάλεπτο είχε φορτωθεί με 3 φάουλ και πέρασε αρκετή ώρα στον πάγκο. Πολύτιμος κι ο υπαρχηγός Γιώργος Τσικριτέας που με τα 3/4 τρίποντα κράτησε την ομάδα μπροστά στο σκορ σε κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ξεκάθαρα τα αμυντικά ριμπάουντ, αφού οι δεύτερες και τρίτες επιθέσεις που ανανέωναν οι παίκτες της Αναγέννησης δεν άφηναν την ΑΚΑΔΗΜΙΑ να ξεφύγει στο σκορ. Μελανό σημείο επίσης και τα τελευταία 4 λεπτά χωρίς καλάθι κι η βιασύνη στην τελευταία επίθεση, που ευτυχώς δεν στοίχισε την πρόκριση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-19, 42-36, 57-48, 64-63

ΑΚΑΔΗΜΙΑ(Παπαδογιαννάκης):

Ζαμπετάκης 3(1), Σκανδάλης 3, Σαρειδάκης 12, Τσικριτέας 9(3), Παπαδάκης, Δουλγεράκης 11(2), Αναστασιάδης 4, Κοροβέσης 12(2), Σειραγάκης 8, Γιάννης 2, Βαλμάς

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ(Καλογεράκης):

Σταράκης 14(1), Κολαρετάκης 2, Μαυρίκης, Καλογεράκης 2, Σταματάκης 3, Δραγάζης 3(1), Κουτσαράδης 6(2), Μπελεφάντης 13(1), Φραγκιαδάκης 12, Αλετράς 8

Ο ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ – ΑΚΑΔΗΜΙΑ 74-63

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Mε φόρα από τον προημιτελικό του Σαββάτου μπήκε στο παρκέ η ΑΚΑΔΗΜΙΑ, που έπιασε στον ύπνο τον Εργοτέλη κάνοντας ένα 0-9 στα πρώτα 4 λεπτά της αναμέτρησης. Το timeout του coach Βισκαδουράκη ξύπνησε τους παίκτες του, που με 3 τρίποντα ξαναμπήκαν στο ματς, πλησιάζοντας αρχικά με 10-12 κι έπειτα προσπερνώντας στα μισά της δεύτερης περιόδου.

Στο σημείο αυτό η κούραση από τα back-to-back παιχνίδια είχε ήδη αρχίσει να κάνει εμφανή την παρουσία της στις προσπάθειες των παικτών της ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ που πλέον κυνηγούσαν το σκορ, την ίδια ώρα που ο αρχηγός Μάρκος Δουλγεράκης αποχωρούσε από τον αγώνα τραυματισμένος. Ο Εργοτέλης βρέθηκε μπροστά με +10 (47-37) στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, με την ΑΚΑΔΗΜΙΑ να έχει και το βαρύ της πυροβολικό Κοροβέση και Σαρειδάκη φορτωμένους με 3 φάουλ. Ο παίκτες του Παπαδογιαννάκη  δεν τα παράτησαν, με το 55-52 όμως 60 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του δεκαλέπτου να είναι η τελευταία φορά που η ομάδα πλησίασε το σκορ.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν μια μάχη Δαβίδ με Γολιάθ που αυτή την φορά βρήκε νικητή τον Γολιάθ. Ο Εργοτέλης ξέφευγε με διψήφιες διαφορές, όμως οι «πορτακαλί» αρνούνταν να χάσουν. 3 λεπτά πριν την λήξη αποχώρησε τραυματίας κι ο Σειραγάκης, όμως ο «refuse-to-die» Κοροβέσης, που αγωνιζόταν για δεύτερη φορά μέσα σε 24 ώρες παραπάνω από 35 λεπτά, με δύο συνεχόμενα τρίποντα πάλευε για την ανατροπή. Οι παίκτες του Εργοτέλη όμως είχαν την εμπειρία και την ψυχραιμία να κρατήσουν μέχρι το τέλος την διαφορά και την πρόκριση στον τελικό.

ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ

Πολύ μεγάλη προσπάθεια με πολλά κιλά ιδρώτα από όλους τους παίκτες της ομάδας, με τους Σαρειδάκη με 18 πόντους και Κοροβέση με 16 να ξεχωρίζουν για άλλη μία φορά. Μεγάλος άτυχος ο Δουλγεράκης που πρόλαβε να πετύχει 9 πόντους στα 10 λεπτά που αγωνίστηκε πριν τραυματιστεί, πολύτιμες βοήθειες σε άμυνα κι επίθεση πήρε η ομάδα κι από τους Σειραγάκη και Σκανδάλη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 36-32, 58-52, 74-63

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουράκης):

Κάτος 4, Μαϊστρέλης 11 (3), Βερτούδος 3 (1), Λαγουδάκης, Δαπουλάκης 2, Μανιαδής 2, Χριστοδούλου 2, Αντωνογιαννάκης 3, Μητρόπαπας 17, Καραλής 8, Καρλάφτης 16 (4), Γεουμενάκης 6.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Παπαδογιαννάκης):

Σκανδάλης 6, Ζαμπετάκης, Σαρειδάκης Ι. 18 (1), Τσικριτέας 3 (1), Παπαδάκης, Δουλγεράκης 9 (1), Αναστασιάδης 2, Κοροβέσης 16 (2), Σειραδάκης 8 (1), Γιάννης 2,Βαλμάς

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΗΜΕΡΑ

Δύο εβδομάδες ανασύνταξης και προετοιμασίας έχει τώρα η ΑΚΑΔΗΜΙΑ, που μετά τις θετικές εντυπώσεις που άφησε στο κύπελλο θέλει να πρωταγωνιστήσει και στο πρωτάθλημα. Η ομάδα ξεκινάει τις υποχρεώσεις της με εκτός έδρας αποστολή στο Ηράκλειο, το Σάββατο 24/10 κόντρα στον Ηρόδοτο.