Δημοσιεύτηκε

στις

Διαφήμιση
Διαφήμιση

Την πρόκριση στην Β’ Φάση του κυπέλλου ΕΚΑΣΚ πήρε η ΑΚΑΔΗΜΙΑ που δυσκολεύτηκε μεν αλλά επιβλήθηκε του ΟΑΧ με 60-55, σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι μέχρι τα τελευταία λεπτά!

Οι Ρεθεμνιώτες εμφανίστηκαν αγχωμένοι στο παρκέ και σαφώς επηρεασμένοι από την αγωνιστική τους απραξία, αφού ο τελευταίος επίσημος αγώνας της ομάδας ήταν τον περασμένο Μάρτιο πριν το  lockdown. Στα δύο πρώτα δεκάλεπτα η νευρικότητα των “πορτακαλί” του Γιώργου Παπαδογιαννάκη τους κόστιζε σε λάθος επιλογές και πολλά άστοχα σουτ, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με την μεν ΑΚΑΔΗΜΙΑ να έχει τον αρχηγό της Μάρκο Δουλγεράκη ως μόνη αξιόπιστη πηγή κινδύνου στην επίθεση, την ίδια ώρα που για την ομάδα των Χανίων οι πόντοι του Παπαμαστοράκη κρατούσαν την ομάδα κοντά στο σκορ κι έτσι το ημίχρονο έκλεισε με την ΑΚΑΔΗΜΙΑ να προηγείται 27-26.

Στο μέσα του 3ου δεκαλέπτου ο ΟΑΧ  βρήκε πολύτιμα τρίποντα από τον Πρωτοπαπαδάκη κι Αναγνώστου και ξέφυγε με 7 πόντους (30-37), με τον Μάνθο Σειραγάκη όμως να δίνει λύσεις σε άμυνα κι επίθεση και να κρατάει τις “κουκουβάγιες” του Ρεθύμνου σε απόσταση αναπνοής. Η φάση βέβαια που άλλαξε την ροή του αγώνα υπέρ των Ρεθεμνιωτών έγινε 6 λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης. Με τον Σειραγάκη να αποβάλλεται με 5ο φάουλ και το σκορ να είναι 44-47 υπέρ του ΟΑΧ, ο κόουτς Παπαδογιαννάκης έβαλε μες το παρκέ ένα κοντό σχήμα, με εντολή για γρήγορες επιθέσεις κι άμυνα σε όλο το γήπεδο και το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό. Με τον Ορέστη Σκανδάλη και Γιώργο Τσικριτέα να μαρκάρουν παντού και να κλέβουν μπάλες, τον Γιάννη Κοροβέση να μοιράζει ασίστ και τους Σήφη Σαρειδάκη και Μάρκο Δουλγεράκη να σκοράρουν, η ομάδα έκανε αρχικά την ανατροπή προσπερνώντας με γκολ-φάουλ του Δουλγεράκη για το 51-47 και κλείδωσε το ματς με τρίποντο του Κοροβέση από την κορυφή για το 58-51 ενάμισι λεπτό πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Πρώτος σκόρερ για ΑΚΑΔΗΜΙΑ ο Σαρειδάκης με 18 πόντους, αρχηγική εμφάνιση από τον Δουλγεράκη με 14 πόντους ενώ καθοριστικοί ήταν κι ο Σειραγάκης με τον Κοροβέση.

Ευχαριστημένος παρουσιάστηκε στο τέλος ο προπονητής της ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ Γιώργος Παπαδογιαννάκης ο οποίος δήλωσε: “Καταρχήν να ευχηθώ καλή χρονιά με υγεία μέσα σε αυτή τους δύσκολους καιρούς που ζούμε. Όσον αφορά το ματς, εμείς ήμασταν άστοχοι για 3 δεκάλεπτα όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο τα παιδιά έτρεξαν, κλέψαμε μπάλες, μπήκαν κάποια ελεύθερα σουτ και πήραμε την νίκη. Δεν είμαστε ακόμη έτοιμοι, χρειαζόμαστε δουλεία, πιστεύω βδομάδα με βδομάδα θα δουλεύουμε και θα παρουσιαστούμε καλύτεροι στην συνέχεια”.

Από πλευράς παικτών, δηλώσεις έκανε ο πρώτος σκόρερ των νικητών ο οποίος ανέφερε: “Μπράβο στα παιδιά του ΟΑΧ, ήταν ένας πολύ δύσκολος αντίπαλος αλλά πιστεύω ότι σταθήκαμε αντάξιοι των περιστάσεων. Ήμασταν αγχωμένοι επειδή το θέλαμε πολύ αυτό το ματς, ήταν ο πρώτος μας αγώνας και θέλουμε να προχωρήσουμε και στο κύπελλο. Έχουμε πολύ καλά αποδυτήρια και νομίζω αυτό φάνηκε και στον αγώνα, μπράβο στον αντίπαλο που ήταν πάρα πολύ καλοί, εμείς όμως με ομαδική δουλεία καταφέραμε να κερδίσουμε”.

Επόμενη δοκιμασία για την ΑΚΑΔΗΜΙΑ το νοκ άουτ παιχνίδι,  το ερχόμενο Σάββατο 10/10/2020 στο Μελίνα Μερκούρη, κόντρα στην Αναγέννηση για την Β’ Φάση του κυπέλλου ΕΚΑΣΚ.

Δεκάλεπτα: 09-11 , 27-26, 36-29, 60-55

ΑΚΑΔΗΜΙΑ(Παπαδογιαννάκης): Φουντοραδάκης, Ζαμπετάκης, Κυδωνάκης, Σαρειδάκης 18(1), Τσικριτέας 4, Παπαδάκης, Δουλγεράκης 14(1), Αναστασιάδης, Κοροβέσης 7(2), Σειραγάκης 15, Γιάννης 2, Σκανδάλης

ΟΑΧ(Κατσιάνος): Πυροβολάκης, Πιανάς 5, Καπαδουκάκης, Παπαδάκης 3(1), Στυλιανάκης, Βουρβαχάκης, Κοντογιάννης 11, Κοπίλης, Παπαμαστοράκης 19(3), Πρωτοπαπαδάκης 6(2), Αναγνώστου 5(1), Κουτσάβδης 6